Výstup na Gerlachovský štít 2655 m
Gerlachovský štít (hovorovo Gerlach)
je najvyšší vrch Tatier, Slovenska aj celých Karpát. Názov je odvodený od obce Gerlachov, nad ktorou je situovaný a patril i do jej chotára. Leží v juhovýchodnej rázsoche Zadného Gerlachu, od ktorého ho oddeľuje Gerlachovské sedlo. Z vrcholu pokračuje hrebeň na Kotlový štít, kde sa rozvetvuje a vytvára známy Gerlachovský kotol.
Pravdepodobne prvým človekom, ktorý dokázateľne v roku 1834 stál na vrchole, bol spišský Nemec Ján Still (1805 – 1890), učiteľ na katolíckej škole v Novej Lesnej. Na tejto túre sa zúčastnil spolu so svojím švagrom Gellhofom, staviteľom z Veľkej, Martinom Urbanom Spitzkopfom, mlynárom z Novej Lesnej a s dvoma ďalšími neznámymi lovcami kamzíkov. Slovenský prvovýstup cez Batizovskú próbu vykonali v r. 1875 horskí vodcovia zo Štôly Ján Ruman Driečny ml. a Ján Pasterňák.
Výstup na Gerlach je jeden z najťažších klasických výstupov v Tatrách.
Výstup a zostup sú síce v letnom obdobi po skale no vyžadujú nielen fyzickú ale aj psychyckú kondíciu, ako aj skúsenosti v lezení na skale do stupňa III. V jarnom a zimnom obdobi sa taktiež vyžadujú skusenosti s lezením S mačkami – stúpacie železa. Nájsť správny smer a orientácia pri výstupe je obzvlášť obtiažna. Z bezpečnostých dôvodov vodca vystupuje len s TROMI klientami pri dobrých podmienkach.
Doporučujeme pripraviť sa fyzicky na výstup včaššie, výšková aklimatizácia nie je potrebná pre bežných turistov zvládajúcich výšky do 2500m/m.
Varianty výstupov:
Klasický výstup Velickou próbou, späť cez Batizovskú dolinu,
skalný výstup s lezením do III. stupňa.
Výstup Batizovskou próbou,
skalný výstup s lezením do III. stupňa doplnený lezením po železných kramliach a reťaziach.
Martinova cesta (Martinovka),
výstup po exponovanom hrebeni v pevnej krásnej žule miestami v IV. stupni obtiažnosti. Max počet 2 osoby na vodcu.
Gypsyho cesta,
kombinovaný skalný a hrebeňový výstup v IV. stupni, max počet 2 osoby na vodcu.