Výstup na Gerlachovský štít 2655 m

gerlach

 

Gerlachovský štít (hovorovo Gerlach)

je najvyšší vrch Tatier, Slovenska aj celých Karpát. Názov je odvodený od obce Gerlachov, nad ktorou je situovaný a patril i do jej chotára. Leží v juhovýchodnej rázsoche Zadného Gerlachu, od ktorého ho oddeľuje Gerlachovské sedlo. Z vrcholu pokračuje hrebeň na Kotlový štít, kde sa rozvetvuje a vytvára známy Gerlachovský kotol.

Pravdepodobne prvým človekom, ktorý dokázateľne v roku 1834 stál na vrchole, bol spišský Nemec Ján Still (1805 – 1890), učiteľ na katolíckej škole v Novej Lesnej. Na tejto túre sa zúčastnil spolu so svojím švagrom Gellhofom, staviteľom z Veľkej, Martinom Urbanom Spitzkopfom, mlynárom z Novej Lesnej a s dvoma ďalšími neznámymi lovcami kamzíkov. Slovenský prvovýstup cez Batizovskú próbu vykonali v r. 1875 horskí vodcovia zo Štôly Ján Ruman Driečny ml. a Ján Pasterňák.

Výstup na Gerlach je jeden z najťažších klasických výstupov v Tatrách.

Výstup a zostup sú síce v letnom obdobi po skale no vyžadujú nielen fyzickú ale aj psychyckú kondíciu, ako aj skúsenosti v lezení na skale do stupňa III. V jarnom a zimnom obdobi  sa taktiež  vyžadujú skusenosti  s lezením S mačkami – stúpacie železa. Nájsť správny smer a orientácia pri výstupe je obzvlášť obtiažna.  Z bezpečnostých dôvodov vodca vystupuje len s TROMI klientami pri dobrých podmienkach.

Doporučujeme  pripraviť sa fyzicky na výstup včaššie, výšková aklimatizácia nie je potrebná pre bežných turistov zvládajúcich výšky do 2500m/m.

Varianty výstupov:

Klasický výstup Velickou próbou, späť cez Batizovskú dolinu,

skalný výstup s lezením do III. stupňa.

Výstup Batizovskou próbou,

skalný výstup s lezením do III. stupňa doplnený lezením po železných kramliach a reťaziach.

Martinova cesta  (Martinovka),

výstup po exponovanom hrebeni v pevnej krásnej žule miestami v IV. stupni obtiažnosti. Max počet 2 osoby na vodcu.

Gypsyho cesta,

kombinovaný skalný a hrebeňový výstup v IV. stupni, max počet 2 osoby na vodcu.

 

Najlepšie obdobie na výstup na Gerlach  je od začiatku Mája do Októbra. 

Vodca sa stretne s klientom pred výstupom na chate Sliezsky dom 1670m/m. Po kontrole materiálu výstup začína v ranných hodinách  medzi  5 – 8 hodinou v závislosti od podmienok a  obdobia výstupu, čo  minimálne deň vopred určí vodca. Výstup a zostup  trvá 7-9 hodín a končí z pravidla na Sliezskom dome, ak nie je inak dohodnuté, no vždy  na značkovanom turistickom chodniku.

Odporúčania.

Dobrá fyzická kondicia (9-10 hod). V tatrách môžte intenzívne trénovať výstupmi s prevýšením 1000 m za deň s rýchlosťou 300 výškových metrov za hodinu.Skúsenosti s lezením v skale v 3 stupni obtiažnosti.

Poistenie, da sa pripoistiť na Sliezskom dome.

Tip na trénovanie.

Rysy, 2499 m (ideálne s prenocovaním na  Chate Rysy, vhodné na aklimatizáciu.)

Slávkovský štít, 2452 m, denná túra z Hrebienka s prevýšením 11OOm, (ideálne na výškovú vytrvalosť pri stúpaní  do kopca s aklimatizáciu.)

Prechod Hrebienok, Veľká Studená dolina, Prielom, Poľský hrebeň Velická dolina Sliezsky dom, popripade späť na Hrebienok alebo Smokovec (ideálne na vytrvalosť, vhodné aj na aklimatizáciu.) poprípade výstup na Kôprový alebo Jahňací šťít, Kriváň.

390€ - 3 osoby
2 osoby 360€ - 1 osoba 330 €. V cene je zahrnuté horský vodca, certifikát o úspešnom výstupe. Cena je za skupinu. V cene nie je zahrnuté. Doprava na Sliezsky dom a späť, poistenie, ubytovanie.
Email Us

Odporúčaná výstroj

Sedací úväz, prilbu, vysokú trekingovú obuv s profilovanou podražkou. Rukavice, teplú čiapku, nepremohavé horské oblečenie, krém v UV filtrom, slnečné okuliare, energetické jedlo ako čokoládu, sušené ovocie, energetické tyčinky, termosku s čajom alebo na čaj z chaty, alebo flašu na vodu min 1liter. V prípade zimných podmienok je nevyhnutné doplniť výbavu o  mačky, cepín a primerané teplé oblečenie, návleky proti snehu. Mačky – stúpacie železa do ľadu, sedací úväz, prilbu, cepín Vám môžeme zapožičať, je potrebné uviesť do objednávky.