Výstup na Lomnický štít 2634 m

Lomnický štít patrí medzi najkrajšie tatranské štíty a je ich druhým najvyšším vrcholom. Lomničák je jedným z najnavštevovanejších najmä kvôli nádherným výhľadom do Malej Studenej doliny, na Päť spišských plies, Ľadový štít, Gerlach, Vysokú, Rysy a Kriváň. Naši horskí vodcovia Vás tu radi zoberú, kedže výstup na tento vrchol bez horského vodcu je možný len lanovkou zo Skalnatého plesa.

Výstup na Lomnický štít. Dĺžka túry: 5 – 6 h

Výstup na Lomničák tradičnou cestou vedie z Lomnického sedla a cez Lomnickú kopu. Trasa je zaistená skobami a reťazami. Lanovkou z Tatranskej Lomnice sa dostaneme až do Lomnického sedla, kde sa túra začína a ukončíme ju zostupom na Skalnaté pleso.

Skúsenejším vieme ponúknuť aj iné výstupové trasy, ktoré sú lezecky náročnejšie, ako napríklad výstup z Malej Studenej doliny.

Prevýšenie: 550 m z Lomnického sedla

Náročnosť:
Turistický terén s krátkymi náročnými pasážami
Dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou

Lomnický štít bol dlho považovaný za najvyšší vrchol Vysokých Tatier a v minulosti ho domáci s úctou volali Dedo. Dlho bol považovaný aj za nedobytný.  Pravdepodobne prvým človekom, ktorému  sa naň podarilo vystúpiť, bol známy anglický cestovateľ a lekár Robert Townson. Výstup uskutočnil z Malej Studenej doliny cez Filmársky žľab a z Lomnického sedla pokračoval na vrchol trasou takmer identickou s dnešnou klasickou cestou.

Je skoro isté, že na vrchol vystúpili aj spišskí zlatokopi, ktorí hľadali šťastie na Medených lávkach v severných žľaboch Lomnického štítu. V rokoch 1860 až 1890 tam pracoval gazda Jakub Fábry, ktorý sám rozchyroval, že vystúpil až na samotný vrchol “Deda”.

390 € / 3 osoby
2 osoby 360€ - 1 osoba 330 €. V cene je zahrnuté horský vodca, certifikát o úspešnom výstupe. Cena je za skupinu. V cene nie je zahrnuté. Doprava na Sliezsky dom a späť, poistenie, ubytovanie.
Email Us

Odporúčaná výstroj

Mačky – stúpacie železa do ľadu, sedací úväz, prilbu, cepín Vám môžeme zapožičať, je potrebné uviesť do objednávky, ďalej vysokú trekingovú obuv s profilovanou podražkou s možnosťou pripevniť mačky, rukavice, teplú čiapku, krém v UV filtrom 20 a viac, slnečné okuliare, energetické jedlo ako čokoládu, sušené ovocie, energetické tyčinky, termosku na čaj z chaty, alebo flašu na vodu min 1liter.