Výstup na Ľadový štít 2627 m

Ľadový štít je tretím najvyšším vrchom Slovenska, ale zároveň najvyšším v hlavnom hrebeni Tatier. Výstup na Ľadový štít je atraktívny a vedie po exponovanom hrebeni, cez Ľadového koňa. Vďaka svojej výraznej dominancii pri pohľade zo severu sa kedysi Poliaci (aj Slováci z obce Javorina) domnievali, že je najvyšší v Tatrách.

Výstup na ľadový štít . Dĺžka túry: 5 – 6 h

Tradičný výstup na Ľadový štít s horským vodcom začína na Téryho chate a vedie záverom Malej Studenej doliny. Potom cez Ľadového koňa po exponovanom hrebeni až na vrchol. Odtiaľ sú úžasné výhľady na Lomnický štít, Javorové štíty, Javorovú dolinu a tiež na Belianske Tatry.

Ľadový štít sa dá dosiahnuť aj trasami menšej obtiažnosti, ale je prístupný len s horským vodcom.

Lokálna geografia: od Malého Ľadového štítu ho oddeľuje Ľadová štrbina, zo severu od Zadného Ľadového štítu to je Ľadová priehyba a na západ z neho vybieha Suchý hrebeň.

Prevýšenie: 600 m z Téryho chaty

Náročnosť:
Technicky náročný terén s exponovanými pasážami
Dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou

Názov tohto štítu je odvodený z Ľadovej dolinky, ktorá je ťažko dostupná. Zamrznutý sneh sa udržiava v tejto dolinke niekedy aj po celé roky.

Pre zlatokopov predstavoval Ľadový štít “strážcu pokladov”, ktoré boli ukryté v “žabom jazierku”. Poklad bol márne hľadaný na najvyšších miestach Ľadovej dolinky jurgovskými hľadačmi pokladov.

Ľadový štít bol po prvý krát zdolaný z Javorovej doliny britským alpinistom a botanikom Johnom Ballom (1818 – 1889), hlavným inšpektorom javorinských železiarní Wilhelmom Richterom a neznámym horským vodcom v auguste 1843.

Prvý výstup v zime zrealizoval Teodor Wundt s Jakubom Horvayom 25. decembra 1891.

390 € / 3 osoby
2 osoby 360€ - 1 osoba 330 €. V cene je zahrnuté horský vodca, certifikát o úspešnom výstupe. Cena je za skupinu. V cene nie je zahrnuté. Doprava na Sliezsky dom a späť, poistenie, ubytovanie.
Email Us

Odporúčaná výstroj

Mačky – stúpacie železa do ľadu, sedací úväz, prilbu, cepín Vám môžeme zapožičať, je potrebné uviesť do objednávky, ďalej vysokú trekingovú obuv s profilovanou podražkou s možnosťou pripevniť mačky, rukavice, teplú čiapku, krém v UV filtrom 20 a viac, slnečné okuliare, energetické jedlo ako čokoládu, sušené ovocie, energetické tyčinky, termosku na čaj z chaty, alebo flašu na vodu min 1liter.