Alpský prechod HAUTE-ROUTE

haute-route

 

Haute – Route je najkrajší alpský prechod začínajúci vo francúzskom Chamonix a končiaci sa vo švajčiarskom Zermatte, ktorého  krása a dokonalosť nespočívajú v technickej náročnosti, či obtiažnosti lyžovania. Začať v Chamonix a skončiť pod Matterhornom v Zermatte, prejsť 20 ľadovcov, traverzovať aplské giganty, atmosféra horských chát, 8000 výškových metrov, kilometre zjazdov……..to je Haute – Route!

Prechod Haute – Route

Deň 1. Z Grands Montents do Trient Refuge cez Col de Chardonnet a Fenetre de Saleina.

Ráno prvou lanovkou na gRands Montens. Haute – Route začína zjazdom na ľasovac Argentiere,  potom 2-3 hodinovým výstupom na pásoch do sedla Col de Chardonnet 3320 m. Pick nick. Zostup za pomoci lana na východnú stranu na ľadovec Saleina. Tu je možmosť dlhým zjazdom po ľadovci do dediny Praz de Fort, alebo pokračovať prechodom cez sedlo cez sedlo Fenetre de Saleina na Plateau du Trient a zjazdom na chatu Trient ref.

Deň 2. Trient refuge – Cabana de Mont Fort cez Val dArpette a Champex.

ZjaZjad vrchnej časti ľadovca Trient, krátkym výstupom do sedla Col des Ecandies a ďaľším zjazdom cez Val dArpette do Champex. Taxíkom do Le Chable, kde lanovkou do Col des Gentianes alebo Mt. Fort a zjazd do chaty Mont Fort refuge.

Deň 3. Cabane de Mont Fort – Prafleuri Hut cez sedlo Col de la Chaux a Col de Momin, Rosablanche, 3350 m.

Deň začína ľahkým výstupom na pásoch do sedla Col de la Chaux, krátkym zjazdom a ľahko do sedla Col de Momin pod Rosablanche. Tu môžeme vystúpiť na Rosablanche a vo fantastickom prostredí v prašane zlyžovať po ľadovci Prafleuri na chatu rovnakého názvu. Na chate je možné dať si okrem iného aj teplú sprchu.

Deň 4. Prafleuri do Dix Hut via Col des Roux a Lac de Dix.

Výstup do sedla Col des Roux a okolo priefrady Lac de Dix na chatu Des Dix hut.

Deň 5. Dix Hut to the Vignattes via the summit of the Pigne dArolla

Poľahkom dni, výborne aklimatizovaní, nás čaká výstup na najvyšši bos prechodu, 3796 metrova Pigne dArollo. Potom nádherný zjazd na chatu Vignette hut.

Deň 6. Z Vignettes ref do Zermatt cez tri sedlá: lEveque, Mont Brulé a col de valpelline, a záverečnýzjazd cez Stockji ľadovec.

Asi najpestrejši deň prechodu. Traverz siedmych ľadovcov cez tri sedlá, lyžovanie pod severnou stenou Matterhornu a príchoddo Zermattu, prináša posledný deň HAURE – ROUTE

 

 

1100 CHF/ 1 osoba
Email Us

Odporúčaná výstroj

Mačky – stúpacie železa do ľadu, sedací úväz, prilbu, cepín Vám môžeme zapožičať, je potrebné uviesť do objednávky, ďalej vysokú trekingovú obuv s profilovanou podražkou s možnosťou pripevniť mačky, rukavice, teplú čiapku, krém v UV filtrom 20 a viac, slnečné okuliare, energetické jedlo ako čokoládu, sušené ovocie, energetické tyčinky, termosku na čaj z chaty, alebo flašu na vodu min 1liter.