Výstup na Prostredný hrot 2441 m

Prostredný hrot je pre vysokohorských turistov veľmi atraktívny štít vo Vysokých Tatrách. Je najvyšším vrcholom v Prostrednom hrebeni medzi Malou a Veľkou Studenou dolinou. Pôsobí neprístupne a charakterizuje ho hlavne značná expozícia vo vrcholových hrebeňoch. Ak však patríte k skúseným vysokohorským turistom, tak Vás tam naši horskí vodcovia veľmi radi zoberú..

Výstup na Prostredný hrot. Dĺžka túry: 9 – 10 h.

Vysokohorská túra na Prostredný hrot sa začína na Hrebienku. Výstup najskôr vedie turistickým chodníkom hore Malou Studenou dolinou, okolo Téryho chaty. Ďalej pokračuje cez Dubkeho lávky až na vrchol. Zostupuje sa do Malej Studenej doliny.

Z vrcholu Prostredného štítu sú nádherné pohľady na západné steny Lomnického štítu a do celej Veľkej a Malej Studenej doliny.

Prevýšenie: 1200 m z Hrebienka

Náročnosť:
Technicky náročný terén, exponované pasáže
Dobrá kondícia a skúsenosti s vysokohorskou turistikou

.

Meno štítu vzniklo prekladom z nemeckého “Mitte Grat“. Na referenciu Prostredného hrotu sa niekedy používa aj alternatívny názov “Stredohrot“. Významnou udalosťou, v roku 1987 bolo zrútenie vežičky vo východnej stene, keď skalná lavína spadla až na frekventovaný turistický chodník vedúci na Téryho chatu.

V druhej polovici 18. storočia bol Prostredný hrot prebádaný baníkmi, hľadačmi pokladov a poľovníkmi. Edmund Téry – lekár, horolezec a organizátor turistiky, spolu s Jánom Stillom – novolesnianskym učiteľom a horským vodcom, sa pokúšali nájsť výstupový koridor z vrcholu Lomnického štítu na dovtedy nezdolaný Prostredný hrot.

Prvovýstup zrealizovali 11. augusta 1876. Okrem Stilla a Téryho sa ho zúčastnil aj smokovecký hájnik Samuel Horvay a Téryho kamarát Pavol Schwartz z Viedne.

Prvý zimný výstup sa uskutočnil 2. apríla 1904 a zúčastili sa ho Jozef Szelke, Karol Jordán a J. Lackner s vodcami Pavlom Spitzkopfom st. a Jánom Breuerom.

390 € / 3 osoby
2 osoby 360€ - 1 osoba 330 €. V cene je zahrnuté horský vodca, certifikát o úspešnom výstupe. Cena je za skupinu. V cene nie je zahrnuté. Doprava na Sliezsky dom a späť, poistenie, ubytovanie.
Email Us

Odporúčaná výstroj

Mačky – stúpacie železa do ľadu, sedací úväz, prilbu, cepín Vám môžeme zapožičať, je potrebné uviesť do objednávky, ďalej vysokú trekingovú obuv s profilovanou podražkou s možnosťou pripevniť mačky, rukavice, teplú čiapku, krém v UV filtrom 20 a viac, slnečné okuliare, energetické jedlo ako čokoládu, sušené ovocie, energetické tyčinky, termosku na čaj z chaty, alebo flašu na vodu min 1liter.

dový štít